عوارض ضربات سر در فوتبال

0 ۱۲

مقدمه

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مدافعان فوتبال به دلیل استفاده بیشتر از ضربات سر، بیش از سایر همبازی‌های خود در معرض خطر زوال عقل به سر می‌برند.

تاثیر ضربات سر در فوتبال بر حافظه

این مطالعه جدید که توسط دانشمندان در دانشگاه گلاسگو انجام شده ارتباط میان ضربات سر در فوتبال و اختلالات مغزی را مورد بررسی قرار داده است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی برای دروازه‌بان‌های فوتبال مشابه سطح عمومی جامعه است. این در حالیست که سایر بازیکنان چهار برابر بیشتر در خطر تجربه کردن چنین اختلال‌هایی هستند. در همین حال این عدد برای مدافعان پنج برابر بیشتر است. جایی که این بازیکنان فوتبال بیش از سایر همبازی‌های خود از سر برای دفع توپ استفاده می‌کنند.
پروفسور ویلی استورات، از دانشگاه گلاسگو در این خصوص می‌گوید: «این پژوهش جدید به ما می‌گوید که فوتبال باید با هشدارهای بهداشتی و سلامت همراه شود. برخلاف سایر بیماری‌های مغزی که ما علت آن‌را نمی‌دانیم در این خصوص در یافته‌ایم که استفاده از ضربات سر در فوتبال این مشکلات را پدید آورده است. در نتیجه باید برای پیشگیری از این اختلال اقدامات جدی انجام شود.»
این پزشک متخصص همچنین ادامه می‌دهد: «اگر نمی‌توان به صورت کامل ضربات سر را در فوتبال حذف کرد، دست‌کم استفاده از آن‌را کاهش دهیم. سوال اینجا این است که آیا واقعا نمی‌توان فوتبال را بدون ضربات سر انجام داد؟ به خاطر داشته باشید که ادامه این وضعیت اختلال مغزی را افزایش می‌دهد.»
فوتبال برای دوستی؛ وقتی ورزش در توگو به کمک کودکان بی‌خانمان می‌آید
این تحقیق البته تاکید دارد در صورتی که تغییراتی در قوانین فوتبال ایجاد شود، نتیاج آن ۳۰ تا ۴۰ سال دیگر عیان خواهد شد.
محققان داده‌های پرونده سلامت حدود هشت هزار فوتبالیست حرفه‌ای سابق در اسکاتلند و همچنین ۲۳ هزار نفر از افراد معمولی را با یکدیگر مقایسه کردند. نتایج به‌دست آمده از این مطالعه به گفته آنها شگفت‌انگیز و در عین حال ترسناک بوده است زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مرگ و میر بازیکنان سابق به دلیل بیماری‌های عصبی سه و نیم برابر بیشتر از حد انتظار بوده است.
آقای استوارت معتقد است شاید لازم باشد به دیگر ابعاد فوتبال نیز توجه شود. او ادامه می‌دهد: «آیا ما ۳۰ تا ۴۰ سال صبر می‌کنیم یا می‌گوییم اکنون شواهد به اندازه کافی قوی است که این ورزش را بدون ضربات غیرضروری سر ادامه دهیم؟ من فکر می‌کنم باید هشدار خطرات اختلالات مغزی در کنار فوتبال ارائه شود و کسانی که می‌خواهند این رشته را دنبال کنند، در جریان این هشدارها قرار گیرند.»

نتیجه گیری

او که از مخالفان سرسخت استفاده از ضربات سر در فوتبال است در عین حال می‌گوید این ورزش محبوب «احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات قلبی و عروقی» را کاهش می‌دهد.

منبع https://www.nih.no/en/about/news/news/2020/december/footballers-get-head-injuries-but-how-much-is-this-due-to-heading/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین