بيست اقتصاد برتر دنيا تا 15 سال آينده کدامند؟

11

پايگاه خبري بلومبرگ در گزارشي نوشت: تا 15 سال آينده آماده نظم اقتصادي جديدي باشيد که در آن آمريکا تاثيرگذاري کمتري دارد در حاليکه نفوذ بازارهاي نوظهور متعددي افزايش خواهد يافت و بعضي از بزرگترين اقتصادهاي اروپايي عقب‌تر از آنها قرار مي‌گيرند.

به گزارش پايگاه خبري «تيک» (Tik.ir)، طبق جديدترين پيش بيني‌هاي اقتصاد کلان وزارت کشاورزي آمريکا براي 15 سال آينده، آمريکا با توليد سالانه 24.8 تريليون دلار، به سختي رهبر جهاني باقي مي‌ماند. اين کشور 25 درصد از اقتصاد دنيا در سال 2006 و 23 درصد در سال 2015 را تشکيل مي‌دهد، اما تا 15 سال آينده شاهد کاهش سهمش به 20 درصد خواهد بود.

توليد ناخالص داخلي چين بيش از دو برابر اندازه امروزي رشد خواهد کرد و به اين غول آسيايي کمک مي‌کند فاصله خود با آمريکا را به طور کامل از بين ببرد.

هند که از نظر توليد ناخالص داخلي براي سال 2015 در رتبه هشتم قرار مي‌گيرد تا 15 سال آينده برزيل، انگليس، فرانسه، آلمان و ژاپن را پشت سر مي‌گذارد و سومين اقتصاد بزرگ دنيا مي‌شود. صندوق بين المللي پول هند را نقطه روشني در دورنماي جهاني خوانده و در گزارش خود خاطرنشان کرده است اين کشور تا 15 سال آينده بزرگترين و جوان‌ترين نيروي کار در دنيا را خواهد داشت.

کشورهاي ديگر بويژه اقتصادهاي توسعه يافته به اين خوش شانسي نخواهند بود. ژاپن که تا زمان فروپاشي در اوايل دهه 1990، يک اقتصاد غران بود، در تلاش براي پشت سر گذاشتن چند دهه رکود است و احتمالا تا 15 سال آينده شاهد رشد بسيار اندکي خواهد بود. اين امر ژاپن را به رتبه چهارم بزرگترين اقتصادهاي جهان تا سال 2030 تنزل خواهد داد.

پس از ژاپن کشورهاي آلمان، برزيل، انگليس، فرانسه، کانادا، روسيه، ايتاليا، مکزيک، اندونزي، استراليا، کره جنوبي، اسپانيا، ترکيه، عربستان سعودي، نيجريه و هلند در ميان 20 اقتصاد بزرگ دنيا تا سال 2030 قرار خواهند گرفت.

در مجموع اين رتبه بندي، جاماييکا با 13 رتبه و رسيدن به رتبه 136، بيشترين سقوط را داشته است در حاليکه کشورهايي که بزرگترين صعود را داشته اند در آفريقا، آسيا و خاورميانه متمرکز هستند.

*ايسنا

Call Now Button
Design & Development By www.724ws.net