بازگشت بینایی

۲۰

سلول ها ی بنیادی بینایی را به چشمان یک نابینا بازگرداند

پژوهشگران علوم پزشکی در یک شرکت ارائه دهنده خدمات فناوری پیشرفته سلولی در ایالت ماساچوست طی یک درمان آزمایشی با سلول ها بنیادین، دید مردی که به واسطه تباهی سلولهای شبکیه از دست رفته بود به حالت اول بازگشت و وی بینایی خود را بدست آورد.
مردی که در آزمایش استفاده از سلول های بنیادین جنینی شرکت کرده بود تا درمان دو علت شایع نابینایی کشف شود، اکنون به قدری خوب می بیند که می تواند گواهینامه رانندگی داشته باشد.

این آزمایش از سال 2011 در جریان است، افرادی که در این آزمایش شرکت کرده اند گزارش داده اند که دید آنها پس از انجام این درمان های آزمایشی بهبود نسبتا کمی داشته است اما یک نفر از میان این گروه پیشرفت فوق العاده ای داشت.
دید چشمی که سلول های شبکیه آن از بین رفته بودند از 400.20 که کاملا نابینا است به 40.20 رسید که بینایی درنظر گرفته می شود.
دکتر گری رابین رئیس اجرایی فناوری پیشرفته سلولی شرکتی که این درمان را در ماساچوست اجرایی کرده، گفت: این فرد نابینا بود اما اکنون می تواند ببیند. دید وی به گونه ای است که اکنون می تواند یک گواهینامه رانندگی دریافت کند.
به طور کلی این شرکت 22 نفر را درمان کرده که یا مبتلا به «دژنراسیون ماکولا خشک» بودند یا «دیستروفی قرنیه» بودند، بیماری ارثی که به نابینایی دائمی به دنبال دارد اما تاکنون اطلاعات رسمی در رابطه با اینکه کدام یک از این دو بیماری پیشرفت های بهتری داشته اند، ارائه نشده است.
«دژنراسیون ماکولا» یا «تباهی لکه زرد»، شایعترین علت کوری در افراد مسن است. در این بیماری ماکولا یا لکه زرد تخریب می شود.
ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید مستقیم و واضح است که برای کارهای دقیق مثل خواندن و رانندگی لازم است.
در هر دو بیماری، بیمار به تدریج سلولهای مخروطی رنگی قرنیه را از دست می دهند. این سلول ها برای دید ضروری است چرا که پروتئین را و زائده های چربی که روی قرنیه انباشته می شوند را بازیافت کرده و برای سلول های گیرنده نور مواد مغذی و انرژی فراهم می کنند تا این سلول ها بتوانند نور را گرفته و سیگنال ها را به مغز منتقل کنند.
این شرکت از سلول های بنیادین جنینی برای درمان هر دو شرایط استفاده می کند. اگرچه هدف این آزمایش بررسی ایمنی این سلول های بنیادین است، اما شرکت کنندگان در این درمانهای آزمایشی در گزارش های خود به بهبود دید اشاره کرده اند.
http://www.tebbook.com/

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین