اسکیت کمکی برای راه رفتن سکته ای ها

0 ۱۲

محققان دانشگاه “ساوت فلوریدا” یک پاپوش مخصوص با کناره‌های چرخان برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند طراحی کرده‌اند تا به آنها کمک کنند بار دیگر بتوانند عادی راه بروند.

اگر کسی در راه رفتن مشکل داشته باشد، ممکن است فکر کنید که قرار دادن چیزی شبیه به اسکیت زیر پاهای وی مطمئناً کمکی به حل مشکل نخواهد کرد. با این حال طبق یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه ساوت فلوریدا، یک پاپوش مخصوص به نام “iStride” با ساختاری شبیه به اسکیت می‌تواند به بهبود راه رفتن قربانیان سکته مغزی کمک کند.

اگر شخصی دچار سکته مغزی شود، اغلب با فلج یک طرف بدن همراه می‌شود که موجب می‌شود در راه رفتن دچار مشکل شود و می‌تواند منجر به عدم تعادل و زمین خوردن شود.

اکنون تیمی از دانشگاه ساوت فلوریدا به سرپرستی پروفسور “کایل رید” دستگاه “iStride” را برای اصلاح این مشکل ساخته اند.

این پاپوش به پای سالم بیمار بسته می‌شود، چرا که بیماران اغلب با پای سالم خود قدم‌های بلندتری برمی‌دارند و همین باعث عدم تعادل بیمار می‌شود.

سپس همین طور که بیمار قدم می‌زند، چهار چرخ iStride به مرور به عقب می‌چرخند​​، در نتیجه طول قدم‌های فرد را افزایش می‌دهند و عدم تقارن در راه رفتن وی را اصلاح می‌کنند.

این حرکت باعث می‌شود که بیمار پای معیوب خود را به مرور با پای سالم خود تطبیق دهد.

پس از تمرین‌های مکرر، عدم تقارن در راه رفتن بیمار کاهش می‌یابد و در نهایت به جایی می‌رسد که دیگر نیازی به پوشیدن این پاپوش نخواهد داشت.

در یک کارآزمایی بالینی که اخیرا انجام شد، ۶ قربانی سکته مغزی در سنین ۵۷ تا ۷۴ سال به مدت یک ماه، سه بار در هفته هر بار ۳۰ دقیقه از iStride استفاده کردند. پس از پایان ماه، مشخص شد که همه این بیماران بهبود در تقارن در راه رفتن و سرعت گام برداشتن را تجربه کرده‌اند.

درمان موجود برای این مشکل تاکنون یک تردمیل دو تسمه بود که یک تسمه کمی سریع‌تر از طرف دیگر حرکت می‌کند. اما طبق تحقیقات انجام شده توسط تیم تحقیقاتی، تنها حدود ۶۰ درصد از بیمارانی که تحت چنین درمانی قرار می‌گیرند درمان می‌شوند.

از طرفی iStride را می‌توان هنگام پیاده‌روی در دنیای بیرون نیز مورد استفاده قرار داد و لزوما نیازی به محیط فیزیوتراپی ندارد.

اکنون محققان به دنبال آزمایش این پاپوش روی ۲۱ بیمار دیگر هستند که در آن شرکت کنندگان از آن بدون نظارت محققان و در خانه‌های خود استفاده می‌کنند.

نسخه تجاری iStride ممکن است تا پایان سال میلادی جاری روانه بازار شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین